Můj příběh

Vítám vás na těchto stránkách. Jsem Anička a podělím se s vámi o svůj příběh.

Jsem certifikovaná lektorka zdravého pohybu, jógy, spirální dynamiky se zaměřením na ženy před otěhotněním, těhotné a rodičky. Jako žena, několikrát těhotná a s mnohými tělesnými výzvami věřím, že se dokážu vcítit do vašeho aktuálního rozpoložení. Každé tělo vypráví osobní příběh své minulosti a já se pokusím vám nastínit možnosti pro jeho přepsání, přejete-li si tělo esteticky krásné, funkční a zdravé. Motivace ke změně životního stylu je zásadní, společně to zvládneme!

Projekt COREyoga vznikl na základě mé vlastní zkušenosti. Po narození prvního dítěte jsem měla velké zdravotní problémy způsobené rozsáhlým rozestupem břišních svalů. Nedovolala jsem se pomoci, nikdo mi nebyl schopen zodpovědět mé otázky, jediná směrovka vedla na oddělení chirurgie. Toto období bylo psychicky náročné, vnitřní nespokojenost se promítla do rodinné atmosféry a tu a tam se na mysl dostala i myšlenka směrem k malému synovi „Kdybych neotěhotněla…“.

tělo po porodu

Ač jsem byla lektorkou pohybu, pamatuji se, že jsem svému poporodnímu tělu vůbec nerozuměla. První tři měsíce jsem často plakala nad stále vystouplým břichem, které se ne a ne stáhnout tak, jak jsem očekávala. Udivovalo mě, že mám ráno bříško ploché a k večeru nafouklé jako balón. Také mě trošku znepokojovalo, že při lehu na zádech se mi dělá velká propadlina ve středu těla a že mohu pozorovat (i pod prsty cítit) pohyb střevních kliček. A ta bolest jizvy a necitlivost v jejím okolí a pnutí v zádech a inkontinence... Vzpomínám, jak jsem místo mazlení s miminkem běhala po klinikách a hledala odpovědi.

Celý první rok jsem se učila novému, dosud nepoznanému. Absolvovala jsem pestrou škálu nadstavbových pohybových kurzů, četla jsem klinické studie v Čechách i v zahraničí, konzultovala s gynekologickými fyzioterapeuty. A také jsem otevřela poradnu a začala trénovat s klienty, abych nabrala ještě více zkušeností. Cílem bylo vytvořit ucelený koncept, který by maminkám dal „návod“, jak se sebou po porodu pracovat, zodpovědět všechny jejich otázky. Neboť nejhorší je neznámost. Když víte, jak na tom jste a jaké jsou možnosti řešení, velmi to zklidní vaši mysl.

Můj střed těla utrpěl třemi porody císařským řezem hodně, neznamená to však, že si i s diastázou břišních svalů nemohu vybudovat silný korzet kolem trupu (CORE), který mě podrží při každé zátěži a oploští mé bříško do uspokojivé podoby! Když se stane zdravé postavení těla a pohyb součástí vašeho životního stylu, promítne se to nejen na vizuální stránce, ale zejména na vnitřní pohodě.

Cítím, že podpora rodiček je mé životní poslání. Své znalosti a zkušenosti předávám dál, aby již ženy po porodu nemusely zažívat takový stres a nelibost ze svého těla, jako jsem zažila já po prvním porodu. Aby mohla být každá maminka dostatečně informována a pohybově poučena a mohla se ve zdraví a sebevědomá věnovat svému novorozenému dítěti. Aby měla všechna miminka krásný start do života.

Chci udělat „diastáze“ takovou osvětu, jakou si tento zdánlivě kosmetický problém zaslouží. Je s podivem, kolik lidí má kvůli diastáze (či nefunkčnímu svalstvu středu těla) zdravotní problémy a nemohou se dovolat odpovědí a pomoci. Je s podivem, že se u nás diastáza řeší téměř výhradně operativně a neprodleně po diagnostice. Vyzkoušela jsem mnoho technik, cviků, a když jsem se naučila rozeznat, jaký pohyb je pro tělo vhodný, uzavírala jsem rozestup svalů o centimetr za měsíc! Jde to pomalu, ale jde. A i když se diastáza neuzavře úplně, můžete si vybudovat pevný ochranný krunýř z vašeho hlubokého svalstva tak, že vaše břicho bude ploché, pevné, chránící své útroby a zamezující všem souvisejícím patologiím.
Maminky odcházejí z porodnice informované o základní péči o miminko, ale velmi často neinformované o základní péči o sebe – jak ležet, sedět, stát, hýbat se, nosit miminko, shýbat se pro miminko, jak pečovat o své břicho, jak cvičit, kdy začít cvičit, jak vyšetřit diastázu, čemu se vyhnout nebo koho při podezření na nefyziologický stav vyhledat.
Střed těla je tak důležitá část našeho těla. Ukrývá pro život nezbytné orgány, vytváří posturu našeho těla, vychází z něj veškerý pohyb… A nejen ženy, ale i muži a děti by měli znát základní pravidla vedoucí ke krásnému, zdravému a uvolněnému tělu.

DĚKUJI ZA OCENĚNÍ MAMINKA ROKU 2021 V KATEGORII PODNIKATELKA

Anna Nováková Maminka roku
Anička z CoreYoga
diastáza

Anna Nováková

Neměla to štěstí, odejít z porodnice na „své váze“ a s plochým bříškem

Maminky mají nastudováno, jak pečovat o miminka, ale často zapomínají na sebe, říká autorka projektu CoreYoga...

Celý článek: klikni zde

COREyoga

Core

CORE mám v názvu proto, že se starám o funkčnost středu těla. A také o jeho krásu. Přejete si konečně ploché bříško, záda bez bolesti a kýchnutí bez inkontinence? Není to věda, když se naučíte moje tajné „zaklínadlo"! Tělo, které již někdy prošlo těhotenstvím, potřebuje speciální péči.

Yoga

Jsem také Yoga. Pečuji nejen o fyzickou, ale i duševní rovnováhu, zejména maminek po porodu. Psychika rodiček je křehká a já jim chci podat pomocnou ruku, předat kvalitní informace, inspirovat a motivovat.

Buďme ve spojení

Kontaktujte mě

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů
Tento formulář je chráněn službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajůSmluvní podmínky společnosti Google.