Diastázu můžete diagnostikovat různými způsoby – samovyšetřením (pohledem a pohmatem), ultrazvukem, tomografií a magnetickou rezonancí.
Nejčastěji se uvádí postup samovyšetření vleže. Vyzkoušejte se vyšetřit sami a pokud si nejste svým stavem jisté, poraďte se se školeným odborníkem, který posoudí vaše tělesné postavení, funkčnost CORE a charakter izolovaných pohybů.
Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny, chodidla mějte na podlaze. Přiložte si prsty jedné ruky na pupík, dlaň směřuje k hlavě. Vydechněte, uvolněte břicho a zvedněte pomalinku hlavu. Po okrajích prstů budete cítit tvrdé okraje přímého břišního svalu (máte-li nějaký rozestup) a pod prsty ucítíte měkkou tkáň. Odhadněte šíři (na jeden prst, dva tři…) a pak zatlačte prsty hlouběji do břicha. Jde to? Dostanete se hluboko? Pak bude vaše vazivo nejspíš oslabené. Tentýž postup zopakujte po celé délce vaziva linea alba – od spony stydké na pánvi až po spodní žebra.
Tělo v těhotenství a při porodu prošlo velkými změnami. O střed těla pečujte vždy, i PREVENTIVNĚ.
S ohledem na vaši duševní pohodu a také pohodu vaší linea alba, nevsouvejte prsty do břicha každý den. Jednak je vazivo elastické, rozvolníte ho ještě více. A zadruhé, rekonstrukce vašeho břicha je běh na dlouhou trať. Někdo výsledky uvidí po pár týdnech, někdo po pár měsících a většina z nás až za pár let. Je to vytrvalostní běh, ale s dosažitelným cílem a krásnou medailí v závěru!
Aby byla cvičební část efektivní a výsledky se dostavily co nejdříve, poznejte nejdříve potenciál svého těla a naučte se s ním lépe pracovat. Důležité je také pochopení celistvosti problematiky.